טיק טק טכנולוגיות
חדשות שיחזור מידע טיק טק

חדשות שיחזור מידע טיק טק

מה בגיליון החודש?

 • עשרת חברות האחסון (Storage) הגדולות בשנת 2005
 • מחסור בעולם בזכרון מסוג Flash
 • כללי אצבע למניעת אובדן מידע – סדרת כתבות חדשה בנושאי גיבוי
 • המרות נתונים אוטומטיות מ- Qtext ל- Word
 • שיתופי פעולה עם דילרים
 • המקרה המעניין של החודש

עשרת חברות האחסון (Storage) הגדולות בעולם בשנת 2005

מגזין Storagesearch מפרסם ניתוח שוק של עשרת הגדולות הצפויות בשנת 2005. מי בפנים? מי בחוץ? הכל ברשימה הבאה (לפי סדר א”ב):

DELL – יצרנית מערכי Storage הנמצאת בתנופת מכירות, במיוחד לאחר הסכם שיתוף פעולה עם חברת   EMC.

EMC – מהחברות הגדולות בעולם בתחום מערכי האחסון הכבדים. החברה טוענת להובלה בתחום, אם כי קיימת נגיסה בשנים האחרונות לטובת פתרונות אחסון בדרג בינוני.

FUJITSU – יצרנית מערכי RAID, זכרונות FLASH ודיסקים.

HITACHI – מהיצרניות הגדולות בעולם של מערכי RAID ודיסקים. נמצאת בתחרות קשה מול EMC על פיתוח פטנטים מחד, והעתקת טכנולגיה מהשוק האמריקאי מאידך.

HP – יצרנית מערכי RAID, טייפים ומערכות אחסון אופטיות.

IBM – מגדולות יצרני מערכי RAID ומערכי טייפים. החברה מכרה לחברת HITACHI לפני כשנתיים את מערך יצור הדיסקים הקשיחים.

INTEL – חברה זו מייצרת (חוץ ממעבדים…) גם זכרונות FLASH ובקרי RAID .לפני 5 חודשים התחילה INTEL  ליצר בשיתוף עם חברת Emulex  שבבים לעיבוד מדיות מסוג SATA , SAS  (Serial attached SCSI)  ו-  Fibre Channel interfaces .

MAXTOR – הקטנה מבין העשירייה בכתבה זה. יצרנית דיסקים קשיחים מהאמינים בעולם, מדווחת כי חל גידול בשימוש בדיסקים קשיחים, בין היתר כתוצאה משימוש בשיטת גיבוי של דיסק לדיסק.

SEAGATE – מהגדולות בעולם ביצור דיסקים קשיחים. עקפה את EMC  ב- 9 החודשים הראשונים של שנת 2003 , במכירות של כמעט 5 (!) מיליארד דולר.

SONY – יצרנית כוננים אופטיים, NAS , טייפים ומערכי טייפים. חברה זו לא מדווחת על מחזור המכירות שלה בתחום ה- Storage, אולם היא צפויה להיות הגדולה בעולם בתחום זה בשנת 2005.  החברה העמידה סטנדרט באמצעי האחסון בגודל 250 TB   באמעות מערכת PetaSite .

מחסור בעולם באמצעי אחסון מסוג Flash

אנליססטים בעולם מדווחים על מחסור חמור באמצעי גיבוי מסוג Flash, כתוצאה מביקוש וקצב מכירות חסרי תקדים.  לדעת המומחים, המחסור עשוי לגרום לעליית מחירים והקטנת שדרוג המוצרים בטווח הקצר. הספקים הגדולים בעולם, Toshiba  ו- Samsung המשתמשים ב-  Flash בטכנולוגיית NAND, מדווחים על יכולת חלקית לעמוד בגל הביקושים העולמי בתחום. ה – NAND משמש אמצעי אחסון במצלמות דיגיטליות וכן בצ’יפים המורכבים על זכרונות USB . חדשות אלו טובות עבור יצרני הטכנולגייה, חברת Sandisk. חברה זו מדווחת על עליית מחירים עד פי 3 מאז תחילת השנה. לדעת אנליסטים בעולם, שוק זכרונות ה- FLASH צפוי לצמוח בשנת 2003 ב- %42, ובשנת 2004 ב- %36 .

כללי אצבע למניעת אובדן מידע

אנו פותחים בסדרת כתבות בנושאי גיבוי נתונים – מה הדרך הנכונה להימנע ממצב של אובדן מידע, המלצות, תוכנות מתאימות וטיפים. והפעם – מאמר רקע בנושא ” כללי אצבע למניעת אובדן מידע”.

כללי אצבע למניעת אובדן מידע

אובדן מידע תמיד מעצבן! הוא גורם לפגיעה ביחידים ובארגונים. לעיתים הוא תהליך זול ופשוט, לעיתים יקר. לפיכך – מניעת אובדן מידע הוא אינטרס חשוב ביותר עבורך. שווה להשקיע זמן ולהשקיע משאבים למניעתו. קיימים מספר כללי אצבע, שיעזרו לך להימנע מאובדן מידע:

 1.  גבה את מערכותיך
  אם אתה משתמש במחשב שולחני, נייד או שרת , חשוב לבצע גיבויים על מרכיב יומי ו/או שבועי. גיבוי המידע פירושו העתקה של נתונים קריטיים לתוך מדיה אחרת ושמירתה בצורה נפרדת מהמקור (בבית, במשרד או בכספת חסינת אש). כך למשל, גנבי המחשבים לא ירחמו אליך אם אתה מגבה לתוך קלטת גיבוי, והקלטת נשארת בתוך המחשב.
 2. בדוק את הגיבויים
  “הגיבוי עבד מצויין. השחזור לא עבד” – משפט שגרתי בתחום. המשתמש מגבה את הנתונים אך אף פעם לא בודק האם הגיבוי אכן מגבה. חשוב לבדוק על בסיס קבוע (לדוגמא אחת ל- 3 חודשים) האם מערכות הגיבוי עובדות. אם אין לך יכולת לבדוק את החזרת המידע למדיה המקורית, עשה זאת למיקום אחר במדיה (למשל לספרייה אחרת) או שחזר את המידע למדיה נפרדת.
 3. לא עושים שדרוגים בלי גיבוי
  לפני כל שדרוג מערכת, דאג לגבות את המידע. כמעט בכל שדרוג יש אלמנט מסוכן למידע שלך וכדאי להיות זהיר בתהליך. מקרים רבים של שחזור מידע נוצרים עקב שדרוגי מערכת שכשלו, כתוצאה מתקלות חומרה או תוכנה.
 4. דאג לרישום של מערכותיך
  עשה רשימה מסודרת של כל המערכות, האפליקציות והנתונים החשובים שלך, וודא שהגיבוי שלך כולל אותם. במקרים רבים הגיבוי עובד ללא בעיות – אבל “לא על הספרייה הנכונה”. כתוצאה מכך לא קיים כלל גיבוי לחומר הקריטי ושחזור הנתונים נעשה מורכב יותר.
 5. דאג למניעה ותחזוקה של החומרה והתוכנה
 • יש לשמור על תנאי עבודה מתאימים למחשב, כגון תנאי טמפרטורה ולחות. בשרתים – חשוב לדאוג לקרור מתאים. במחשבים רגילים – להקפיד לבדוק האם המאווררים במארז עובדים.
 • הגנות של מערכות המתח (UPS)  יעזרו לך להקטין משמעותית את תקלות החשמל.
 • ניקוי אבק מתוך המארז או הספק – יתרום למניעת תקלות פיזיות. בקלטות גיבוי – ניקוי המערכת ע”י כלים מקצועיים.
 • מניעה מחשמל סטטי (ESD) – רבים מאיתנו אינם מודעים לנושא זה כלל. יצירת חשמל סטטי על המדיה יכולה לפגוע במערכות הפיזיות שלו ואף לגרום לשיבושים לוגים במדיה מגנטית. כך למשל, יש להימנע ממגע ידני בכרטיס האלקטרוני בגב הדיסק הקשיח.
 • תחזוקה לוגית של המדיה – מחיקה של קבצים לא חיוניים או תוכנות שמותקנות במדיה,  ביצוע סריקת שגיאות בדיסק (SCAN DISK) וכן איחוי (DEFRAG) על בסיס קבוע. כמו כן, שימוש באנטי וירוס מעודכן ומערכות FIREWALL מעודכנות, יעזרו למנוע שיבושים לוגים.

6. עירנות לסימנים מקדימים

קיימים היום אמצעי בדיקה עצמית למדיות השונות, למשל בתקן SMART, המאפשר לקבל התרעות חשובות על שינויים בתפקוד הדיסק הקשיח. חשוב להיות עירני לקולות מוזרים מהדיסק או לתופעות בלתי שגרתיות בתקוד המחשב. בצד הפיזי – להיות קשוב לתקלות אחרות במקום האחסון של המדיה, למשל במצבי בו יש חשש להצפה בבניין. דוגמא נוספת – תקלת מיזוג בחדר שרתים, צריכה להדליק נורה אדומה לאובדן מידע אפשרי.

בנושא אבטחת מידע – להיות עירניים לדווחים במערכת, נתוני LOG המצביעים על המצאותם של האקרים באזור. יתרה מזאת, ברוב המקרים בעיות אבטחת המידע נוצרים מתוך המערכת, ולא מחוצה לה, לכן גם התרעה לחבלה בזדון מתוך החברה צריכה להדליק נורה אדומה.

ולסיום – אם כל זה לא עבד, טיק טק תשמח לשחזר לך את המידע…

המרות נתונים אוטומטית מ- Qtext ל- Word

בתקופה האחרונה קיימת דרישה רבה להסבת נתונים מ- Qtext בסביבת DOS ו- Windows  ל – Word , בעיקר בקרב משרדי עורכי-דין. מהנדסי טיק טק פיתחו כלי מיוחד המאפשר הסבת סביבת העבודה במשרד, גם בכמויות של אלפי מסמכים,  באופן אוטומטי.  לפרטים נוספים.

שיתופי פעולה עם דילרים

אנו ממשיכים בשיתופי הפעולה עם מאות הדילרים המורשים שכבר נרשמו. 10% עמלה או הנחה על כל הפניה של מקרה שחזור מידע.  15% הנחה לדילרים המציבים את באנר טיק טק באתר האינטרנט שלהם.
הירשם עכשיו כדילר מורשה ותזכה להנחות מיוחדות במקרי שחזור מידע.  לפרטים נוספים

המקרה המעניין של החודש

לאחת מחברות המזון הגדולות בישראל ארעה נפילת מערך RAID המכיל שרת דואר מסוג Exchange. לאחר בדיקה מהירה, גילתה החברה כי גם מערך הגיבוי קרס, ולמעשה חודש שלם נותר ללא גיבוי. טיק טק נכנסה לתמונה בשלב זה, כאשר למעבדות שלנו מגיע בשעה 21:00 מערך ה- RAID יחד עם הקלטות הפגומות. במבצע לילי מהיר, שוחזרו תאי הדואר החיונים ביותר (לתצורת קבצי PST המאפשרים שימוש מקומי בנתונים). כלל נתוני ה- Exchange שוחזרו תוך יממה נוספת.

 

לצפייה במגזין זה ובמגזינים קודמים, דרך אתר טיק טק, לחץ כאן.

המגזין נכתב ונערך ע”י טיק טק טכנולוגיות שחזור מידע בע”מ – מעבדות שחזור מידע. כל הזכויות שמורות 2011 ©
למידע נוסף ולהערות, ניתן לפנות למיה הרפז – מנהלת שרות לקוחות   maya.harpaz@tictac.co.il
טלפון: 6131555 – 03 .  www.tictac.co.il .
להסרה מרשימת התפוצה של המגזין – לחץ כאן.