וירוס כופר - איך זה קורה ומה עושים כדי להתמודד עם זה

בעידן הדיגיטלי של היום, האיום של התקפות סייבר קיים תמיד, כאשר יריב אחד מאיים במיוחד הוא וירוס כופר. תוכנה זדונית זו עלולה לזרוע הרס בקבצים האישיים או העסקיים שלכם ולהחזיק אותם כבני ערובה עד שישולם כופר. ההבנה כיצד מתרחש וירוס כופר ואילו צעדים חשוב לנקוט אם תיפלו קורבן לו, חיונית בשמירה על הנכסים הדיגיטליים שלכם.

וירוס כופר – איך זה קורה?

וירוס כופר בדרך כלל חודר למחשב או לרשת שלכם באמצעות טקטיקות מטעות. השיטות הנפוצות כוללות:

 • הונאת דיוג (פישינג): פושעי סייבר משתמשים לעתים קרובות בדוא”ל דיוג כדי להערים על משתמשים ללחוץ על קישורים זדוניים או להוריד קבצים מצורפים נגועים. הודעות דוא”ל אלה עשויות להיראות לגיטימיות בכך שהן מתחזות למוסדות מהימנים כגון: בנקים, רשות הדואר, רשות המיסים וכו’. תוכן ההודעה מכיל קריאה לפעולה דחופה ומעודד את מקבל ההודעה ללחוץ על הלינק או למסור פרטים אישיים.
 • אתרים זדוניים: ביקור באתרים שנפגעו או לחיצה על מודעות זדוניות עלולים לחשוף את המחשב שלכם לוירוס כופר. אתרים מסוימים עשויים להוריד וירוס כופר אוטומטית למחשב ללא ידיעתכם.
 • תוכנות פגיעות: תוכנות מיושנות או מערכות הפעלה עם פרצות אבטחה לא מעודכנות הן יעדים עיקריים להתקפות של תוכנות כופר. אקרים מנצלים את החולשות הללו כדי לקבל גישה למערכת שלכם.
 • התקנים חיצוניים נגועים: חיבור התקנים חיצוניים נגועים, כגון כונני USB, למחשב שלכם עלול להציג תוכנות כופר. הווירוס עלול לעבור מהמכשיר החיצוני למחשב שלכם ולסכן את הקבצים שלכם.

 

וירוס כופר - איך זה קורה ומה עושים כדי להתמודד עם זה?התמודדות עם וירוס כופר:

 • נתקו את המחשב מהחשמל: אם אתם חושדים בוירוס כופר, נתקו במיידית את המכשיר מהחשמל. 
 • אל תשלמו את הכופר: למרות שזה עשוי להיות מפתה לשלם את הכופר כדי לקבל חזרה גישה לקבצים שלכם, מומחים מייעצים שלא. אין שום ערובה שתשלום יביא לשחזור הנתונים שלכם.
 • דחוו על האירוע: צרו קשר עם המשטרה כדי לדווח על התקפת וירוס כופר. מסירת פרטים על האירוע יכולה לתרום לחקירות מתמשכות ולסייע לרשויות להילחם בפשעי סייבר.
 • חפש סיוע מקצועי:  אם הותקפתם בוירוס כופר במקום עבודה, פנו לאנשי אבטחת סייבר או למחלקת ה-IT שלכם לקבלת סיוע. הם יכולים לעזור להעריך את היקף הנזק, להסיר את וירוס הכופר וליישם אמצעי אבטחה כדי למנוע התקפות עתידיות.
 • שחזור מגיבויים: גיבוי קבוע של הקבצים שלכם הוא שלב מכריע בהתמודדות עם תוכנות כופר. אם יש לכם גיבויים אחרונים שלא נפגעו, שחזרו את הקבצים שלכם מגיבויים אלה לאחר ניקוי המערכת הנגועה.
 • עדכון וירוס אבטחה: וודאו שתוכנת האנטי וירוס שלכם מעודכנת. עדכון קבוע משפר את יכולתה של התוכנה לזהות ולמנוע התקפות כופר.
 • תחקיר ולמידה: ידע הוא הגנה חזקה. למדו את עצמכם ואת הצוות שלכם על הסכנות של דוא”ל דיוג, החשיבות של עדכוני תוכנה ושיטות מקוונות בטוחות כדי להפחית את הסיכון ליפול קורבן לוירוס כופר.

 

יישום שיטות עבודה מומלצות לאבטחה

אמצו שיטות אבטחה מומלצות, כגון שימוש בסיסמאות חזקות וייחודיות, הפעלת אימות דו-שלבי ובדיקה ועדכון קבועים של מדיניות האבטחה שלכם. אמצעים אלה מוסיפים שכבת הגנה נוספת מפני איומים פוטנציאליים.

 

לסיכום, וירוס כופר הוא איום אדיר בנוף הדיגיטלי, אך הבנה כיצד הוא מתרחש ונקיטת צעדים יזומים כדי להתמודד איתו יכול להפחית משמעותית את הסיכונים. החל מתרגול הרגלים מקוונים בטוחים ועד לקיום מערכות גיבוי חזקות, שילוב של מודעות ואמצעי מניעה הוא המפתח להגנה על עצמכם ועל הנכסים הדיגיטליים שלכם מהתקפות של וירוס כופר.

 

אם אתם מוצאים את עצמכם מתמודדים עם התוצאות של מתקפת כופר ואיבדתם מידע חשוב ורגיש, אנו במעבדת טיק טק נשמח לסייע לכם בשחזור נתונים. ברוב המקרים אנחנו מיישמים את עיקרון של “No data = No money “, הצוות המסור שלנו מחויב לחקור באופן ממצה כל דרך כדי לאחזר את המידע החיוני לכם. למידע נוסף על שחזור מידע כתוצאה ממתקפת כופר, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עת!